Mersin - Uruguay'dan Alınan Büyükbaş Hayvanlar Mersin Limanı'na Geldi

Türkiye Et ve Balık Kurumu'nca Kasaplık Hayvan İthalatı Kapsamında Uruguay'dan Alınan Büyükbaş Canlı Hayvanlar Deniz Yoluyla Mersin Limanı'na Getirildi.

TÜRKİYE Et ve Balık Kurumu'nca kasaplık hayvan ithalatı kapsamında Uruguay'dan alınan büyükbaş canlı hayvanlar deniz yoluyla Mersin Limanı'na getirildi.

Yaklaşık 22 gün önce Uruguay'ın Montevideo Limanı'ndan yola çıkan ve içerisinde 6 bin 223 adet Angus ve Hereford cinsi büyükbaş canlı hayvan bulunan Panama bandıralı 'Zein-1' adlı gemi, dün akşam saatlerinde Mersin Limanı'nda demirledi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Mersin Veteriner Sınır Kontrol Noktası ile Akdeniz İlçe Tarım Müdürlüğü'ne bağlı veteriner hekimlerce söz konusu gemide çalışma başlatılırken, canlı hayvanların nakliyesinde kullanılacak kamyon ve TIR'larda dezenfekte işlemi yapıldıktan sonra limana alındı. Hayvanların da Et Balık Kurumu'na ait Adana, Ankara ve Diyarbakır'da yer alan et kombinalarına gönderilecek.

Canlı havan ithalatı ve tahliye işlemleriyle ilgili olarak açıklama yapan lojistik firması yetkilisi Sedat Hallaç, Mersin'e geçtiğimiz temmuz ayında yine Uruguay'dan 8 bin 280 adet Angus cinsi büyükbaş canlı hayvan ithalatı yapıldığını hatırlattı. Angus ve Hereford cinsi sığırların etinin oldukça verimli olduğunu kaydeden Hallaç, bu kapsamda da ithalat çalışmalarının önümüzdeki dönemde devam edeceğini kaydetti. Sedat Hallaç, Uruguay'dan ithal edilen ve 14'ü yolda telef olan 6 bin 223 adet büyükbaş canlı hayvanın, Kurban Bayramı ile ilgili herhangi bir bağının olmadığını ancak söz konusu ithalatın canlı hayvan fiyatlarına da olumlu yansıyacağına inandığını kaydetti.